Gmina Łomża
- Rezerwat przyrody „Wielki Dział” – utworzony w 1990 roku jako rezerwat ścisły, który położony jest w okolicach wsi Pniewo w Leśnictwie Pniewo. Zajmuje on powierzchnię 120,07 ha i stanowi fragment największego w dolinie Narwi kompleksu lasów łęgowych o naturalnym charakterze. O wartości przyrodniczej rezerwatu decyduje naturalność zbiorowisk roślinnych położonych w dolinie dużej rzeki. Dodatkowym jego walorem jest duża ilość drzew pomnikowych.
- Rezerwat przyrody ,,Rycerski Kierz’’ – powstał w 1989 roku i liczy powierzchnię 43,52 ha. Rezerwat położony jest w okolicach Jednaczewa. Rezerwat jest gatunkiem lasów liściastych, głównie z dębu szypułkowego w wieku 120-140 lat.
- Pomnik w Jednaczewie – niedaleko Łomży znajduje się las Jednaczewski, na polanie którego mieści się pomnik upamiętniający wydarzenia jakie miały miejsce w 1733 roku. Jak donosi historia była to bitwa Kurpiów z wojskami szwedzkimi, saskimi oraz moskiewskimi. Na cześć bohatera tamtych wydarzeń Stacha Konwy w 1923 roku wystawiony został pomnik. W 1988 roku na fundamentach starego pomnika, który uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej, wybudowano nową kapliczkę zdobioną kurpiowskimi rzeźbami.
- Kaplice w Puchałach – na cmentarzu znajdują się dwie kaplice cmentarne. Pierwsza z nich pochodzi z 1843 roku. Jej konstrukcja jest drewniana zrębowa na podwalinie z kamieni polnych, natomiast druga kaplica pochodzi z 1905 roku i jest murowana z cegły na sześciennych blokach granitowych.
- Punkt widokowy w Siemieniu Nadrzecznym – niezwykle malowniczy punkt widokowy. Krajobraz wyjątkowo atrakcyjny zwłaszcza wiosną, kiedy rzeka Narew wylewa i tworzy jedno wielkie rozlewisko. Od niedawna na terenie punktu funkcjonuje siłownia zewnętrzna, wyposażona w sprzęt do ćwiczeń na powietrzu.
- Stacja Narciarska w Rybnie – położona w uroczym zakątku wsi Rybno z przepięknym widokiem na dolinę Narwi. Rybno to miejsce, gdzie na narty może przyjechać cała rodzina. Znajdują się tutaj bezpieczne, doskonale utrzymane, sztucznie naśnieżnie, oświetlone trasy narciarskie o łącznej długości 1500 m oraz różnicy wzniesień 40 m. Wszystkie trasy są oznaczone kolorem niebieskim, co oznacza, że są one łatwe i sprzyjają narciarstwu rodzinnemu. Stacja oferuje również bogato wyposażoną wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. Kolejny atutem są doświadczeni, wykwalifikowani instruktorzy nauki jazdy na nartach i snowboardzie, którzy zapewnią chętnym maksimum bezpieczeństwa i komfortu podczas pierwszych godzin jazdy na nartach, oraz pozwolą odkryć tajniki tego pięknego sportu i doskonalić umiejętności.
Gmina Piątnica
- Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi – został utworzony w 1994 r. Park obejmuje dolinę Narwi poczynając od wsi Piątnica aż po wieś Kosaki. Rzeka Narew tworzy tu liczne zakola i rozlewiska. Nad rzeką zamieszkują licznie bobry oraz wydry. W granicach Parku występuje aż 6 gatunków nietoperzy, które zamieszkują podziemia fortów w Piątnicy oraz piwnice na posesjach rolników. W Łomżyńskim Parku Doliny Narwi stwierdza się obecność 178 gatunków ptaków, w tym 125 gatunków lęgowych oraz licznie występujące bataliony, czajki, gęsi i tak rzadkie gatunki, jak bąk, bączek, żuraw, bielik, orlik krzykliwy, puchacz, sowa błotna oraz charakterystyczny dla krajobrazu polskiej wsi bociany. Dolinę Narwi porasta bogata roślinność oraz stwierdza się 22 gatunki podlegające ochronie prawnej i 15 gatunków roślin podlegających ścisłej ochronie.
- Forty w Piątnicy – zaliczane do umocowań, które miały tworzyć pierścień obronny wokół Łomży. O położeniu na prawym brzegu decydowało ukształtowanie terenu- wzgórza panujące nad okolicą . Są to trzy forty betonowo – ziemne przystosowane do samodzielnej i długotrwałej obrony. Połączone miedzy sobą wałami między fortecznymi i fosami, tworzyły zespół obronny wokół Piątnicy, broniąc przeprawy mostowej i grodu. Budowę fortów rozpoczęto w 1920 r. a zakończono w 1909 r. z dwuletnią przerwą na wojnę rosyjsko – japońską. Zmiana rosyjskiej doktryny obronnej, spowodowała, że nie wykonano już żadnych prac przy fortyfikacji wokół Łomży, pozostawiając po lewej stronie Narwi jedynie dwa forty ziemne. Podczas I wojny światowej Rosjanie opuszczają forty wysadzając tylko niektóre elementy. W 1920r. pięciodniowe powstrzymanie bolszewików przez Polaków, daje Warszawie cenny czas na przygotowanie obrony. Groźba okrążenia obrońców Łomży spowodowana zdobyciem przez bolszewików Nowogrodu, zmusiła obrońców do opuszczenia fortów. Podobnie w 1939r. forty okazują się nie do zdobycia również dla Niemców w bezpośredniej walce i podobnie jak 1920r. upadek Nowogrodu zmusza obrońców do ich opuszczenia.
- Muzeum Forteczne- znajduje się przy forcie nr III Twierdzy Łomża. Zgromadzone tam eksponaty związane są z historią militarną regionu.
- Muzeum Przyrody w Drozdowie – powstało w 1984 roku. Do podstawowych zadań Muzeum zalicza się; badanie przyrody Polski północno-wschodniej, a w szczególności Ziemi Łomżyńskiej, a także (z racji usytuowania Muzeum w dawnej siedzibie rodziny Lutosławskich) – dokumentowanie działalności ziemiaństwa łomżyńskiego ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Lutosławskich. Muzeum posiada stałe wystawy prezentujące przyrodę dolin rzek Narwi i Biebrzy oraz historię Drozdowa. Do najciekawszych wystaw zalicza się: „Salon dworski”, „Trofea łowieckie”, Przyroda Kotliny Biebrzańskiej”.
- Kaplica grobowa rodziny Lutosławskich w Drozdowie (obiekt wpisany do rejestru zabytków). Kaplica w stylu neoromańskim, została wzniesiona w 1870 roku przez Franciszka Lutosławskiego, wówczas właściciela Drozdowa. W 2001 roku został przeprowadzony remont kapitalny. Budowla murowana, ceglana, otynkowana, tympanon i nadproże w portalu wykonane z piaskowca.
Gmina Wizna
- Dzwonnica barokowa – pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Wewnątrz znajdują się trzy dzwony; późnogotycki z 1570 r. i dwa barokowe z 1712 r. i 1720 r
- Późnogotycki Kościół św. Jana Chrzciciela – Kościół parafialny został zbudowany ok.1502 roku. W czasie wojen szwedzkich zniszczony i odrestaurowany w 1658 roku. Po pożarze w około 1720 roku został ponownie odremontowany. 17 sierpnia 1944 roku zabytkowy obiekt został wysadzony przez wycofujących się Niemców.
- Izba Historyczna Ziemi Wiskiej w Carskim Trakcie – gromadzi bogatą kolekcje militariów, numizmatyków, książek oraz przedmiotów codziennego użytku.
Gmina Miastkowo:
- Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Miastkowie – kościół został wybudowany w latach 1862 – 1863r. Wewnątrz znajdują się trzy ołtarze. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Różnicowej. W ołtarzach bocznych z drugiej połowy XIX wieku, znajdują się obrazy, ; Świętej Rodziny, św. Piotra i Pawła z 1980 roku, Serca Jezusowego, obraz Królowej Świata z 1889oraz dwa obrazy z 1874 roku; Ukrzyżowania oraz św. Kazimierza.
- Zabytkowy młyn wodny w Bartkowiźnie – zastawa pochodzi z XIX w. Ciekawostką zabytku jest koło wodne, które położone jest poziomo, a nie pionowo jak to się powszechnie spotyka. Z kolei przekładnia składa się z dwóch kół, z których jedno ma zęby wykonane z drewnianych desek włożonych w wycięte w kole szczeliny, najprawdopodobniej dla wyciszenia pracy przekładni. W obecnej chwili młyn jest już nieczynny.
Gmina Śniadowo
- Perła architektury – Kościół p. w św. Wojciech w Szczepankowie – należy do najwspanialszych zabytków północno – wschodniego Mazowsza. Zbudowany w latach 1537 – 1547 przez opatów płockich. Do 1822 roku opiekę duszpasterską nad parafią sprawowali z klasztoru w Pułtusku. Świątynia wzniesiona jest w stylu przejściowym z gotyku do renesansu. Styl ten nazwany został stylem mazowieckim, bo takie budowle w XVII wieku były rozpowszechniane na Mazowszu.
- Schrony Linii Mołotowa – budowa linii rozpoczęła się latem 1940 roku i trwała do czasów napaści Niemiec na Związek Radziecki. Miała stanowić pas umocowań radzieckich wzdłuż granicy paktu Ribbentrop – Mołotow.
- Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Śniadowie – świątynia murowana została wzniesiona w stylu neogotyckim w latach 1906-1912 dzięki staraniom księdza proboszcza Jerzego Kamińskiego, w dniu 8 czerwca 1925 roku konsekrowana przez biskupa Romualda Jałbrzykowskiego.